509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 [email protected]
Suplementacja BCAA w pigułce

Suplementacja BCAA w pigułce

BCAA- Branched Chain Amino Acids, co to dokładnie?

BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione, to połączenie trzech aminokwasów: leucyny, waliny i izoleucyny. Wszystkie 3 należą aminokwasów egzogennych, czyli niezbędnych naszemu ciału, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich wytworzyć, dlatego też muszą być dostarczane wraz z dietą lub suplementami. Aminokwasy rozgałęzione stanowią około 1/3 wszystkich niezbędnych aminokwasów z jakich zbudowane są nasze włókna mięśniowe. Przebadane i potwierdzone właściwości tych trzech aminokwasów sprawiły, że zyskały one ogromną popularności wśród osób trenujących w celu poprawy siły, dynamiki i suchej masy mięśniowej.

Oznaczenie 2:1:1, 4:1:1 i 10:1:1

Za tymi specyficznymi oznaczeniami kryje się proporcja leucyny, waliny i izoleucyny. Najczęściej na rynku odnajdziemy produkty w proporcji 2:1:1, jednak po przeszukaniu rynku bardziej skrupulatnie odnajdziemy i produkty o oznaczeniu 10:1:1. Wynika to z prostego faktu, że właściwością leucyny jest inicjacja syntezy białek. Jednak  już nawet kilka gram leucyny pozwala nam wykorzystać  jej efekt, dlatego najczęściej na półkach sklepowych znajdziemy proporcję 2:1:1.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż zbyt małe ilości waliny i izoleucyny w stosunku do leucyny mają negatywny wpływ na proces anaboliczny mięśni, dlatego najlepiej trzymać się b

Właściwości aminokwasów rozgałęzionych

Głównym celem jaki przyświeca przyjmowaniu BCAA była od zawsze rozbudowa suchej masy mięśniowej, jednak dzięki wielu badaniom wiemy, że aminokwasy rozgałęzione są świetnym środkiem na bóle mięśni występujące po treningach. Już dawka około 3 gram przyjętych przed treningiem pozwala zabezpieczyć nasze mięśnie przed bólem, a przynajmniej zredukować jego dotkliwość.

BCAA włącza także fazę anaboliczną w naszym organizmie, czyli sprawia że rośniemy, co wynika z jego działania na inicjację syntezy białek mięśniowych. Dodatkowo przyjmowanie aminokwasów zabezpiecza nas przed katabolizmem białek przy treningach o dużej intensywności, jednak nie dają one wiele energii.

Ostatnim ważnym działaniem aminokwasów jest zmniejszenie zmęczenia. Pomimo, iż BCAA nie działa bezpośrednio na nasz mózg, jednak blokuje ilość tryptofanu jaka się do niego dostaje, a to oznacza mniejsze zmęczenie. Tryptofan po przedostaniu się do komórek naszego mózgu ulega konwersji do serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za uczucie zmęczenia i senność związaną z odczuwaniem dużego zmęczenia.

Podsumowując aminokwasy rozgałęzione to świetne rozwiązanie nie tylko dla bywalców siłowni. Dzięki swoim udowodnionym działaniom jest niezbędną podstawą suplementacji w planach suplementacji wielu sportowców. Niezależnie od dyscypliny jaką trenujemy, bądź celu jaki wyznaczymy podczas treningu aminokwasy rozgałęzione to świetne zabezpieczenie dla naszych mięśni.

Jeśli nie wiesz jak dobrać swoją suplementację i ułożyć dietę skontaktuj się ze mną, chętnie doradzę w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Close Menu