Dieta paleo to bardzo zdrowa dieta, dość popularna wśród osób aktywnych fizycznie. Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem diety paleo? W skrócie, jeśli masz ochotę na hamburgera, to go zrób, ale wyrzuć z niego to, czego nie miał nasz daleki przodek. Są to produkty zbożowe, szczególnie te przetworzone – w tym przypadku bułka. Cała reszta to twój paleo-burger. Ta dieta to powrót do korzeni naszej diety, zachęca nas byśmy kupowali produkty lokalnych producentów, te naturalne jak najmniej przetworzone, a wszelkie przepisy powinny zawierać jak najmniej składników.
Co możesz, a czego powinieneś unikać na diecie Paleo?
Głównym założeniem tej diety, jest ograniczenie węglowodanów i glukozy, szczególnie tych pochodzących z produktów zbożowych. Oczywiście to tylko początek kilku zasad, które warto znać:
- Na dietę przechodź powoli, wyznacz sobie kilka tygodni podczas których będziesz stopniowo przechodzić na pełną dietę. Kupując produkty kieruj się zasadą zdrowo i naturalnie, ogranicz cukier całkowicie oraz stopniowo ograniczaj węglowodany, pieczywo jest całkowicie zakazane.
- Jeszcze przed rozpoczęciem diety zaplanuj swoje przekąski, które będziesz zjadać podczas przerw pomiędzy większymi posiłkami, staraj się wybierać warzywa (najlepiej strączkowe) lub owoce. Świetnie sprawdzą się: jabłka, banany, marchewki, sałatki owocowe, oraz orzechy. Unikaj cukrów i słodyczy.
-
Tłuszcze są zdrowe i potrzebne, a w diecie Paleo nie mogło ich zabraknąć. Głównymi źródłami tłuszczu powinny być, ryby, mięso, masło, smalec czy oliwa z oliwek.
- Staraj się wprowadzić pewne proporcje do swoich posiłków:
Śniadanie– głównie białkowe: omlety, jajecznice, wędliny i sery, a także twarogi
Obiady – białka i węglowodany: wszelkie mięsa i ryby z dodatkiem ryżu, czy kasz, najlepiej jednak sprawdzą się warzywa gotowane na parze.
Kolacje– postaraj się zachować przewagę białek nad węglowodanami.
-
Jako źródła węglowodanów świetnie sprawdza się: bataty, topinambur, ananasy, buraki, marchew, mango, daktyle, oraz miód, zapomnij o zwykłej mące i zamień ją na mąkę kokosową, bananową, bądź kasztanową.
-
Wybierając mięso kupuj te z hodowli ekologicznych, gdzie zwierzęta karmione są trawą, a nie przetworzoną paszą stosowaną w hodowlach masowych. Mówiąc o produktach zwierzęcych spójrzmy na zwierzęta jako całość, zupy na kościach zwierząt, oraz buliony, podroby to świetny zamiennik mięsa.
- Gotując potrawy mięsne opieraj się na marynowaniu, gotowaniu, oraz fermentowaniu, staraj się smażyć jak najmniej i tylko na małym ogniu.
Dlaczego w diecie Paleo unikamy cukru, oraz fruktozy – powody
- duże spożycie cukrów powoduje nadciśnienie, zapalenia trzustki i wątroby, a także zaburza pracę serca
- blokują wydzielanie leptyny, jest to hormon odpowiedzialny za sytość i spalanie tkanki tłuszczowej
- po zjedzeniu owoców nie odczuwamy dużej sytości, powoduje to hormon głodu zwany greliną, którego powstawania nie blokują zjedzone owoce
- podnoszą poziom złego cholesterolu, oraz trójglicerydów we krwi
- cukry są produktem, którego prawie 30% zostaje zamienionych w procesach trawienny na tkankę tłuszczową
- obciążają wątrobę
Krótkie podsumowanie
Dieta Paleo jest polecana cukrzykom, oprócz tego jej dłuższe stosowanie (min. 5 tygodni) obniża poziom trójglicerydów we krwi, a także obniża cholesterol. Wśród osób stosujących tę dietę mówi się, że to dieta na całe życie. Z pewnością jest zdrowa i zapobiega odczuwaniu dyskomfortu z powodu problemów z układem trawiennym.
W połączeniu z aktywnym stylem życia dieta ta sprawdzi się także jako świetny reduktor tkanki tłuszczowej, a przy odpowiedniej podaży białek i aminokwasów zapobiegać będzie katabolizmowi mięśniowemu.