Pisałem jakiś czas temu o najlepszych sposobach na podkręcenie metabolizmu – artykuł ten cieszył się dużym zainteresowaniem z waszej strony, niedawno też pojawił się artykuł o alternatywnych dla cardio metodach treningowych podkręcających metabolizm. Postanowiłem więc zaprezentować Wam kolejną propozycję na podkręcenie metabolizmu – sześć pozycji jogi, które pomogą Wam przyspieszyć spalanie, a przy okazji poprawić balans i elastyczność ciała.
Joga jest doskonałym uzupełnieniem dla osób, które chcą schudnąć, będę się starał prezentować sukcesywnie coraz więcej propozycji póz jogi, które mogą być w tym pomocne.
Pozycja nr 1: świeca
Ćwiczenie to zaczynamy od położenia się na plecach, z rękoma wzdłuż ciała, wnętrze dłoni skierowane ku podłożu. Unieś nogi do góry, możesz sobie pomóc wywierając większy opór dłońmi o podłoże i przejdź do pozycji pługa (nogi leżą na podłożu za głową). Będąc w pozycji pługa ugnij ręce w łokciach i podłóż je pod lędźwie stanowiąc dla nich podporę. Następnie unieś nogi jedna po drugiej do góry wciąż podpierając rękoma odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji około minuty, a z czasem gdy nabierzesz wprawy wydłuż ten czas nawet do 3 minut.
Pozycja nr 2: pozycja mostu
Połóż się na podłodze na plecach, ugnij nogi w kolanach, ustawiając stopy na podłożu jak najbliżej pośladków. Następnie zrób wydech wbijając stopy i dłonie w podłoże unieś pośladki do góry utrzymując biodra jak najwyżej, tak aby łopatki były oderwane od podłoża. Oddychaj swobodnie i głęboko. Dłonie możesz spleść razem, pozycję utrzymuj przez 45 sekund.
Pozycja nr 3:Pozycja łuku
Zaprojektowane przez Freepik
Ta pozycja pozwoli ci otworzyć klatkę piersiową i wzmocni twoje mięśnie pleców.
Połóż się na brzuchu, z rękami wyprostowanymi wzdłuż tułowia, wnętrza dłoni skierowane do sufitu. Następnie ugnij nogi w kolanach i unieś klatkę w górę, dłońmi chwytając się za kostki stóp. Zachowaj odstęp pomiędzy kolanami na szerokość własnych bioder i staraj się lekko prostować nogi, tak aby pięty unosiły się jak najwyżej.
Utrzymuj tę pozycję przez 45 sekund, wzrok skierowany przed siebie.
Pozycja nr 4: Pług
Połóż się na plecach, unieś proste nogi do góry, a następnie wybij w górę biodra, podeprzyj odcinek lędźwiowy kręgosłupa dłońmi tworząc pozycję świecy. Zrób głęboki wdech i wraz z wydechem kieruj proste nogi za głowę, gdy Twoje stopy dotkną podłogi za głową, opuść dłonie i połóż je na ziemi. Utrzymaj się w tej pozycji przez minutę, staraj się oddychać swobodnie. W wersji zaawansowanej widocznej na zdjęciu możesz ugiąć kolana.
Pozycja nr 5: Szarańcza
Połóż się na boku, spleć dłonie razem z kciukami wyprostowanymi, przylegającymi do siebie, oprzyj wyprostowane ręce o biodra i połóż się na brzuchu. Następnie wydychając powietrze unieś pięty i wyprostowane nogi w górę, aby utrzymać stabilną pozycję mocno odpychaj się wyprostowanymi rękoma od podłoża, tak aby biodra oderwały się od podłoża. Utrzymaj się tak przez około pół minuty a z czasem wydłużaj napięcie nawet do półtorej minuty.
Pozycja ta wymaga wprawy i małego doświadczenia, więc jeśli nie potrafisz jej przyjąć, połóż się na brzuchu, wyprostuj ręce wzdłuż tułowia, oderwij proste nogi od podłoża unosząc jednocześnie klatkę , wzrok trzymaj skierowany ku górze, a dłońmi staraj się sięgać w tył. Utrzymuj tę pozycję przez 30 sekund.
Pozycja nr 6: Pozycja bohatera/wojownika
Stań prosto po czym odstaw lewą nogę do tyłu do dużego rozkroku. Rozkrok powinien być dość duży, ale taki, aby zachować stabilną pozycję. Ugnij przednią nogę w kolanie, aby kolano pozostawało w linii prostej ze stopą. Pamiętaj że najważniejsze w tej pozycji jest, aby pięta nogi z tyłu przylegała do podłoża. Wraz z wdechem unieś proste ręce nad głowę, po czym opuść je wyprostowane na boki i utrzymuj pozycję od 30 do 90 sekund.
Podsumowanie i kilka wskazówek
Wszystkie te pozycje powinniśmy utrzymywać swobodnie, a jeśli nasza siła mięśni na to nie pozwala, utrzymujemy je krócej. Przynajmniej do czasu, aż sami nabierzemy więcej wprawy i balansu. Utrzymywanie tych asan przez podany czas świetnie wzmocni nasze mięśnie oraz zdolność balansu, pozwoli także usprawnić siłę odcinka lędźwiowego pleców odciążając kręgosłup. Dzięki stałemu napięciu w mięśniach podczas utrzymywania pozycji dobrze je dokrwimy, a także podniesiemy ich temperaturę. Taki izometryczny trening jogi spali wiele kalorii oraz przygotuje mięśnie pod trudniejsze asany. Warto wspomnieć też o innych korzyściach płynących z regularnej praktyki jogi, o czym przeczytacie TUTAJ.