509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 [email protected]
Top pozycje jogi przyspieszające metabolizm

Top pozycje jogi przyspieszające metabolizm

Pisałem jakiś czas temu o najlepszych sposobach na podkręcenie metabolizmu – artykuł ten cieszył się dużym zainteresowaniem z waszej strony, niedawno też pojawił się artykuł o alternatywnych dla cardio metodach treningowych podkręcających metabolizm. Postanowiłem więc zaprezentować Wam kolejną propozycję na podkręcenie metabolizmu – sześć pozycji jogi, które pomogą Wam przyspieszyć spalanie, a przy okazji poprawić balans i elastyczność ciała.

Joga jest doskonałym uzupełnieniem dla osób, które chcą schudnąć, będę się starał prezentować sukcesywnie coraz więcej propozycji póz jogi, które mogą być w tym pomocne.

Pozycja nr 1: świeca

joga metabolizm pozycja świecy

Ćwiczenie to zaczynamy od położenia się na plecach, z rękoma wzdłuż ciała, wnętrze dłoni skierowane ku podłożu. Unieś nogi do góry, możesz sobie pomóc wywierając większy opór dłońmi o podłoże i przejdź do pozycji pługa (nogi leżą na podłożu za głową). Będąc w pozycji pługa ugnij ręce w łokciach i podłóż je pod lędźwie stanowiąc dla nich podporę. Następnie unieś nogi jedna po drugiej do góry wciąż podpierając rękoma odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji około minuty, a z czasem gdy nabierzesz wprawy wydłuż ten czas nawet do 3 minut.

Pozycja nr 2: pozycja mostu

joga metabolizm most

Połóż się na podłodze na plecach, ugnij nogi w kolanach, ustawiając stopy na podłożu jak najbliżej pośladków. Następnie zrób wydech wbijając stopy i dłonie w podłoże unieś pośladki do góry utrzymując biodra jak najwyżej, tak aby łopatki były oderwane od podłoża. Oddychaj swobodnie i głęboko. Dłonie możesz spleść razem, pozycję utrzymuj przez 45 sekund.

Pozycja nr 3:Pozycja łuku

pozycje jogi metabolizm łuk

Zaprojektowane przez Freepik

Ta pozycja pozwoli ci otworzyć klatkę piersiową i wzmocni twoje mięśnie pleców.

Połóż się na brzuchu, z rękami wyprostowanymi wzdłuż tułowia, wnętrza dłoni skierowane do sufitu. Następnie ugnij nogi w kolanach i unieś klatkę w górę, dłońmi chwytając się za kostki stóp. Zachowaj odstęp pomiędzy kolanami na szerokość własnych bioder i staraj się lekko prostować nogi, tak aby pięty unosiły się jak najwyżej.

Utrzymuj tę pozycję przez 45 sekund, wzrok skierowany przed siebie.

Pozycja nr 4: Pług

pług joga metabolizm


Połóż się na plecach, unieś proste nogi do góry, a następnie wybij w górę biodra, podeprzyj odcinek lędźwiowy kręgosłupa dłońmi tworząc pozycję świecy. Zrób głęboki wdech i wraz z wydechem kieruj proste nogi za głowę, gdy Twoje stopy dotkną podłogi za głową, opuść dłonie i połóż je na ziemi. Utrzymaj się w tej pozycji przez minutę, staraj się oddychać swobodnie. W wersji zaawansowanej widocznej na zdjęciu możesz ugiąć kolana.

Pozycja nr 5: Szarańcza

pozycje jogi dobre na metabolizm szarańcza

Połóż się na boku, spleć dłonie razem z kciukami wyprostowanymi, przylegającymi do siebie, oprzyj wyprostowane ręce o biodra i połóż się na brzuchu. Następnie wydychając powietrze unieś pięty i wyprostowane nogi w górę, aby utrzymać stabilną pozycję mocno odpychaj się wyprostowanymi rękoma od podłoża, tak aby biodra oderwały się od podłoża. Utrzymaj się tak przez około pół minuty a z czasem wydłużaj napięcie nawet do półtorej minuty.
Pozycja ta wymaga wprawy i małego doświadczenia, więc jeśli nie potrafisz jej przyjąć, połóż się na brzuchu, wyprostuj ręce wzdłuż tułowia, oderwij proste nogi od podłoża unosząc jednocześnie klatkę , wzrok trzymaj skierowany ku górze, a dłońmi staraj się sięgać w tył. Utrzymuj tę pozycję przez 30 sekund.

Pozycja nr 6: Pozycja bohatera/wojownika

pozycja wojownika joga metabolizm

Stań prosto po czym odstaw lewą nogę do tyłu do dużego rozkroku. Rozkrok powinien być dość duży, ale taki, aby zachować stabilną pozycję. Ugnij przednią nogę w kolanie, aby kolano pozostawało w linii prostej ze stopą. Pamiętaj że najważniejsze w tej pozycji jest, aby pięta nogi z tyłu przylegała do podłoża. Wraz z wdechem unieś proste ręce nad głowę, po czym opuść je wyprostowane na boki  i utrzymuj pozycję od 30 do 90 sekund.

Podsumowanie i kilka wskazówek

Wszystkie te pozycje powinniśmy utrzymywać swobodnie, a jeśli nasza siła mięśni na to nie pozwala, utrzymujemy je krócej. Przynajmniej  do czasu, aż sami nabierzemy więcej wprawy i balansu. Utrzymywanie tych asan przez podany czas świetnie wzmocni nasze mięśnie oraz zdolność balansu, pozwoli także usprawnić siłę odcinka lędźwiowego pleców odciążając kręgosłup. Dzięki stałemu napięciu w mięśniach podczas utrzymywania pozycji dobrze je dokrwimy, a także podniesiemy ich temperaturę. Taki izometryczny trening jogi spali wiele kalorii oraz przygotuje mięśnie pod trudniejsze asany. Warto wspomnieć też o innych korzyściach płynących z regularnej praktyki jogi, o czym przeczytacie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Close Menu