509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 [email protected]
Korzyści z treningu personalnego

Korzyści z treningu personalnego

Czym jest trening personalny?

Trening personalny to forma treningu „jeden na jeden”. Są to indywidualne zajęcia ze specjalistą, który tworzy program treningowy szczególnie dopasowany do potrzeb i możliwości podopiecznego. Ale trener personalny to ktoś znacznie więcej niż instruktor na siłowni. Trener, to osoba posiadająca dużą wiedzę z zakresu anatomii i treningu sportowców i osób początkujących, ale także ktoś kto rozwinął wiele pokrewnych dziedzin potrzebnych do układania planów treningowych. Mam tu na myśli wiedzę o dietetyce i suplementacji, rekreacji, procesach zachodzących w organizmie w trakcie wysiłku, czyli fizjologii i biochemii. Niezbędna wydaje się być u trenera umiejętność udzielania pierwszej pomocy i postępowania w przypadku ewentualnych kontuzji. Upraszczając: trener osobisty to żywe kompendium wiedzy o treningu i tematach pokrewnych.

To co najważniejsze, czyli cel treningu.

Jeżeli planujesz zacząć ćwiczyć z trenerem personalnym, musisz widzieć czego oczekujesz i określić swój cel. Trening będzie różnił się jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, a nie zależy ci na masie mięśniowej, a trening pod przebiegnięcie maratonu, będzie zupełnie inny od treningu sprintera. Podczas pierwszego spotkania trener na pewno zada ci mnóstwo pytań, więc nawet jeśli nie masz sprecyzowanego celu, on pomoże ci go określić.

Jakie pytania zada trener?

Przed współpracą twój trener na pewno będzie chciał cię lepiej poznać. Oprócz wspomnianego wyżej celu, zapyta na pewno o twoje doświadczenie w sporcie. Na pewno padnie pytanie o twój aktualny stan zdrowia, oraz przebyte choroby i kontuzje. Staraj się niczego nie pominąć, ponieważ zaważy to na doborze ćwiczeń i diety, tak by były dla ciebie bezpieczne. Kolejnym tematem będzie twój sposób odżywiania. Jest wysoce prawdopodobne, że będzie trzeba zmienić niektóre aspekty diety. Dobry trener na pewno weźmie pod uwagę twe upodobania żywieniowe podczas układania diet. W trakcie pierwszej rozmowy oceni także typ budowy twojego ciała i dokona odpowiednich pomiarów. Być może niezbędne okaże się przeprowadzenie testu wydolnościowego lub innych testów na przykład gibkości bądź siły. Pamiętaj, im więcej trener wie o tobie, tym skuteczniejszy będzie ułożony przez niego trening i dieta.

Zalety treningu personalnego

Trening osobisty, mimo rosnącej popularności, wciąż może mieć wysoką cenę, zatem przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się bliżej jego zaletom.

Pierwsza i chyba największa zaleta to ukierunkowanie na konkretny, określony przez ciebie cel. Szczegółowo dobrany trening i dieta pozwolą osiągnąć wymarzone efekty w jak najkrótszym czasie. Takie podejście do treningu sprawia, że jest on dostępny dla wszystkich – kobiet w ciąży, osób starszych, osób z wadami postawy, bólami stawów, a nawet dla dzieci.

Drugim ważnym czynnikiem jest stała kontrola. Trener obserwując cię podczas treningu, będzie na bieżąco korygował i eliminował błędy. Dokładna technika ćwiczeń jest kluczem do bezpieczeństwa i osiągnięcia celu. Czasami nie będziesz w stanie wykonać jakiegoś ćwiczenia. Wówczas trener zmodyfikuje je i dopasuje do twoich możliwości, lub zaproponuje inne ćwiczenie aktywujące te same partie mięśniowe.

Kolejną zaletą współpracy z trenerem jest motywacja. W chwilach słabości trener nie da ci się poddać, pomoże uwierzyć w sukces i przekona do jego osiągnięcia.

By cel był jak najbardziej namacalny, trener będzie monitorował i notował twoje postępy bezustannie. Korzystając z indywidualnego treningu nie musisz dopasowywać się do sztywnego grafiku, jaki występuje na zajęciach fitness w grupach. Porę ćwiczeń wybierzesz sam, jednak nie oznaczy to, że możesz zapomnieć o dyscyplinie. Zawsze bądź punktualny, żeby maksymalnie wykorzystać każdą cenną minutę treningu.

Czy są zatem jakieś wady?

Pomimo wszystkich zalet, wielu klientów wciąż odstraszać może cena. W zależności od miasta, klubu czy też rozpoznawalności trenera, ceny wahają się od 50 do 200zł za godzinny trening. Lepszym rozwiązaniem jest więc wykupienie pakietu z kilkoma treningami, a nierzadko z wieloma dodatkowymi opcjami. Stanowi to dodatkową motywację – szkoda zrezygnować z czegoś za co się zapłaciło.

Pamiętajmy jednak, że mimo ceny, otrzymujemy usługę najwyższej jakości, w postaci rzetelnego, przemyślanego treningu, stałego kontaktu z trenerem, oraz – przy stosowaniu się do jego zaleceń gwarancję uzyskania określonego efektu. Czy nie warto zatem zainwestować w siebie samego?

Jeśli chcecie zacząć zmieniać swoje życie i zdrowo kształtować sylwetkę zapoznajcie z moją ofertą treningów personalnych-Katowice oraz Śląsk.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Bardzo dobry wpis! Również uważam, że osoby początkujące powinny zaczynać swoją przygodę ze sportem na siłowni pod okiem trenera!

  2. Bardzo dobry tekst, niezwykle szczegółowy i przydatny. Ważne jest to, iż ćwicząc z trenerem personalnym nasz trening ma szanse osiągnąć maksymalną efektywność, na czym chyba każdemu ćwiczącemu zależy. Egobody

Dodaj komentarz

Close Menu