509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 [email protected]
O czym warto pamiętać zaczynając przygodę z treningami?

O czym warto pamiętać zaczynając przygodę z treningami?

Treningowe ABC

 

Zdecydowałeś się rozpocząć prace nad własnym ciałem, ale nie wiesz od czego zacząć?

Poniższy tekst to kompendium  najważniejszych rzeczy, o jakich powinieneś pamiętać podczas swoich początków. Ilość informacji jakimi bombarduje nas internet podczas pierwszego rozeznania jest przytłaczająca, dlatego postaram się uwzględnić wszystko, co najważniejsze w kilku prostych wskazówkach.

1.Miejsce treningów

Wbrew pozorom nie potrzebujemy ogromu sprzętu żeby zacząć. Jeśli trenujemy w domu potrzebujemy wolnej podłogi o wymiarach 2 na 1 metr, najlepiej ze ścianką, o którą możemy się opierać. Trening na siłowni zapewni nam potrzebny sprzęt, ale nawet z tak małym asortymentem jak: dwie hantle, sztanga, ławeczka z regulowanym kątem nachylenia i drążkiem jesteśmy w stanie zrobić udany trening.

2. Nastawienie do treningu

Wiele osób zapomina, że sztuka jaką jest modelowanie sylwetki to zajęcie dla cierpliwych. Nie należy nastawiać się na błyskawiczne efekty. Jeśli mamy własnego trenera ten na pewno wytłumaczy wszystkie aspekty treningu i przypilnuje, abyśmy nie popełnili błędów. Jeśli jednak wolimy ćwiczyć sami powinniśmy przygotować się także na stres. Oczywiście trening pomaga zredukować stres, ale osoba nie ćwicząca nigdy wcześniej może doznać naprawdę bolesnych zakwasów, na co także należy się przygotować. Bóle z czasem systematycznych treningów staną się mniejsze, ale to także wymaga trochę czasu. Minimalny czas jaki powinniśmy trenować żeby zobaczyć pierwsze wizualne efekty, które nas zmotywują to ok. 2-4 tygodni systematycznych treningów połączonych z dietą.

3. Podstawy są najważniejsze

Powinniśmy też poświęcić trochę czasu na naukę podstaw. Technika w sportach sylwetkowych jest bardzo ważna i pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji. Przed pierwszym treningiem warto przejrzeć kilka poradników z podstawowymi ćwiczeniami i zapamiętać najważniejsze aspekty techniczne dla ćwiczeń jakie chcemy wykonywać. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie przed lustrem, tak byśmy mogli wizualnie porównać się podczas ćwiczeń do wiedzy wyniesionej z naszego przygotowania. Najlepszym jednak i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera personalnego.

trening z trenerem ławka rzymska

 

 

4.Pierwszy plan treningowy

Jako nowicjusze powinniście też poświęć chwilę na pierwszy plan treningowy, tak by ćwiczyć według ułożonego schematu. Najlepszym wyjściem jest zgłosić się do trenera po dedykowany pod nas plan. Samemu bez doświadczenia trudno jest ułożyć skuteczny plan treningowy, który pozwoli na budowanie harmonijnej sylwetki. Jeśli postanawiamy ćwiczyć sami warto wydrukować sobie tak wcześniej przygotowany plan i odznaczać zrobione ćwiczenia, co pomoże z kontrolą naszych możliwości i umożliwi proste wprowadzenie zmian.

plan treningowy

 

5.Odpowiedni strój

Wiele osób to bagatelizuje i ze zgrozą czasami obserwujemy osoby robiące przysiady ze sztangą w klapkach. To nie żart, a takie zachowanie może prowadzić do groźnych kontuzji. Buty powinny być dobrze dopasowane i mocno trzymać kostkę, co zapewni komfort ruchu i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Sam strój nie musi być towarem z najwyższej półki, na początek w zupełności wystarczy nam luźny strój który nie krępuje ruchów, powinniśmy także pamiętać, że podczas treningu spocimy się, dlatego warto by ubranie było przewiewne lub wykonane z materiałów szybko schnących dry fit. Jeśli trenujemy na dworze zawsze powinniśmy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych i pamiętać, że podczas treningów wzrasta nasza temperatura, warto dlatego ubrać się na tak zwaną cebulkę. Ostatnią rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to ręcznik do ocierania potu i woda do picia podczas treningu. Jeśli zaś martwimy się o stan naszej skóry na dłoniach warto pomyśleć wcześniej o rękawiczkach lub kremie do dłoni.

6. Debiut treningowy

Co będzie najważniejsze podczas naszego pierwszego treningu? Praca mięśni, a dokładnie nasza umiejętność do skupienia się na pracy mięśnia podczas ćwiczenia. To tak zwana propriocepcja, czyli czucie głębokie. Jest to jeden z naszych zmysłów, który umożliwia nam rozpoznanie położenia naszych kończyn w przestrzeni, dzięki czemu nasze ruchy są  skoordynowane. Nawet jeśli na początku nie czujesz mięśni pod koniec pierwszej serii na pewno odczujesz dyskomfort związany z wysiłkiem – zapamiętaj to uczucie. Technika opiera się w głównej mierze na naszym wzroku jeśli patrzymy w lustro, jeśli nie mamy go pod ręką za naszą prawidłową technikę będzie odpowiadała nasza wiedza i skoordynowanie ruchów. Ruch mięśnia powinien być na tyle powolny byśmy mogli bez problemu przyśpieszyć bądź spowolnić ruch, co pozwoli nam na trening całej długości mięśnia.

7. Ból po treningu

Nie ma co się okłamywać, ból potreningowy na samym początku to zupełnie normalna rzecz. Daje nam to sygnał, że nasze mięśnie zostały poddane wysiłkowi i rozpoczęły procesy regeneracyjne. Jako rozpoczynający swoją przygodę możemy pomóc sobie w walce z bólem. Najbardziej odpowiednie będzie rozciąganie zaraz po skończonym treningu, co umożliwi jeszcze skuteczniejszą regenerację. Dobrym pomysłem jest też krótka sesja sauny po treningu pod warunkiem że zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, oraz będziemy czuć się dobrze ponieważ taka sesja to wysiłek dla naszego mięśnia sercowego. Polecam być ostrożnym i nie przesadzać z sauną – na początku wystarczy nam 10 minut.

Tak jak wspominałem wcześniej dobór odpowiedniego planu treningowego, który będzie skuteczny i pozwoli nam zbudować proporcjonalną sylwetkę to nie lada wyzwanie – wydaje się to być proste, ale na prawdę potrzeba sporo wiedzy i doświadczenia. Jeśli czujecie się niepewnie a chcielibyście zacząć trenować zapraszam was do zapoznania się z moją ofertą treningów personalnych oraz do kontaktu.

Dodaj komentarz

Close Menu