509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 [email protected]
Trening siłowy biegacza -korzyści

Trening siłowy biegacza -korzyści

Jak powszechnie wiadomo, do rozpoczęcia biegania nie trzeba nam wiele: trasa, wygodne buty, odzież dostosowana do warunków atmosferycznych. Jeśli celem osoby trenującej jest pokonywanie długich dystansów regularnie to stoi przed dużym wyzwaniem, o czym biegacze zdają się zapominać. Jaki dokładnie jest wpływ siły na osobę trenującą bieganie?

Jak wiadomo ciągły wysiłek to obciążanie naszego układu mięśniowego oraz stawów. Biorąc pod uwagę maratończyków, łatwo wywnioskować że obciążenia jakie w czasie biegu działają na ich stawy mogą dochodzić do naprawdę dużych liczb. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pomimo, iż zawodnicy maratonów cechują się świetną wytrzymałością, potrzebują także rozwiniętych umiejętności w sile mięśni, co przekłada się na balans, oraz chroni mięśnie i stawy przed kontuzjami.

Niechęć do treningów siłowych, czy efekt plotek?

Chociaż bieganie jako sport zyskało fenomenalną popularność, często ciężko znaleźć zawodników tej dyscypliny na siłowniach z dużymi ciężarami. Być może wynika to z braków wiedzy, w jaki sposób trening oporowy poprawia osiągi sportowe. Możliwe też, że jest to zwyczajna niechęć i strach wynikające z plotek, że ćwiczenia spowodują osłabienie formy biegowej. Jest to również niepokojące ponieważ brak wystarczającej siły mięśniowej i gibkości stanowi jeden z istotnych czynników ryzyka, przyczyniających się do urazów biegowych.

Dlaczego więc warto wprowadzić trening siłowy u biegacza?

Biegi a ekonomia wysiłku

Jednym z najważniejszych aspektów biegów długodystansowych jest zdolność do długotrwałego znoszenia obciążeń powstających w trakcie treningu. Potwierdzić to mogą na pewno zawodnicy dyscyplin takich jak bieganie, pływanie czy kolarstwo. Na poziomie profesjonalnych sportowców większość zawodników posiada podobny stopień przygotowania fizycznego, czynnikiem jaki pozwala jednemu z nich wygrać jest lepsza ekonomia pracy. Wygrany potrafi lepiej określać kiedy przyspieszać, a kiedy zwalniać co pozwala na oszczędność energii.

Warto też przyjrzeć się faktom, iż trening siłowy poprawia pracę mięśni rotatorów bioder i przywodzicieli, co pozwala na lepszą kontrolę ułożenia nogi w trakcie biegu. Odpowiednia pozycja kończyny podczas długotrwałego wysiłku zapewni nam minimalizację ryzyka odniesienia kontuzji.

 

Podsumowując praca nad wzmocnieniem kończyn dolnych za pomocą treningu siłowego zwiększa osiągi sportowe zarówno biegaczy amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. Zabezpiecza nasz układ mięśniowy przed potencjalnymi urazami, o które nietrudno, będąc nieprzygotowanym do uprawiania tej z pozoru łatwej dyscypliny.

Jeśli chcielibyście zacząć biegać lub odczuwacie typowe dla biegaczy problemy np. związane z bólami stawów warto wprowadzić trening siłowy, który przygotuje wasz organizm na tego typu obciążenia. Zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą treningów personalnych na terenie Katowic i innych miast Śląska.

 

Dodaj komentarz

Close Menu